W skład kapituły konkursowej wchodzą Przewodniczący Rady Programowej kongresu oraz eksperci związani z obszarem gospodarki danych
dr Mariusz Cholewa
Współprzewodniczący Rady Programowej Data Economy Congress; CEO BIK & President ACCIS
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. W 2005 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii. Ukończył również podyplomowe studia Bankowości i Finansów, specjalność bankowość inwestycyjna, organizowane przez Uniwersytet Guildhall w Londynie, Gdańską Akademię Bankową oraz Uniwersytet Gdański.
Pan Mariusz Cholewa w latach 1993 -1998 współpracował z Gdańską Akademią Bankową, m.in. jako członek zarządu, a jednocześnie brał udział w badaniach dotyczących restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, prowadzonych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W latach 1995 -2003 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Zarządzania. W okresie 2007 – 2010 był prezesem Zarządu Banku Rozwoju Cukrownictwa S.A. Od 1998 r. do 2013 r. związany z Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. (Citi Handlowy), gdzie zajmował szereg stanowisk managerskich, a do kwietnia 2013 r. pełnił funkcję dyrektora Departamentu Strategii. Zasiadał w radach nadzorczych wielu spółek m.in. z branży bankowej, inwestycyjnej, ubezpieczeniowej oraz leasingowej w tym także w spółkach giełdowych. W latach 2012 – 2013 był członkiem Rady Nadzorczej Biura Informacji Kredytowej S.A.
Od czerwca 2013 r. pełni funkcję prezesa Zarządu BIK S.A. Jest także przewodniczącym Rady Nadzorczej Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
Od 8 czerwca 2017 r. jest wiceprezesem Zarządu Association of Consumer Credit Information Suppliers, międzynarodowego Stowarzyszenia, zrzeszającego największą grupę rejestrów kredytowych na świecie.
Szymon Wałach
Współprzewodniczący Rady Programowej Data Economy Congress, Wiceprezes Zarządu InPost
Mariusz Chudy
Partner, CEE Cloud & Digital Leader, PwC Polska
Partner w firmie doradczej PwC zarządzający praktyką Cloud & Digital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Odpowiada za największe transformacje cyfrowe klientów PwC oparte o chmurę obliczeniową. W swojej karierze realizował projekty z zakresu wdrażania platform chmurowych, systemów CRM i ERP, zaawansowanej analityki danych, tworzenia oprogramowania oraz migracji infrastruktury ICT. Przez wiele lat był związany z przedsiębiorstwami z branż telekomunikacyjnej i finansowej. Odpowiadał m.in. za konsolidację centrów przetwarzania danych globalnego banku, która swoim zakresem obejmowała ponad 25 banków z regionu EMEA, w tym Polski. Mariusz ukończył studia Executive MBA na brytyjskiej uczelni Henley Business School. Jest również absolwentem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wiele certyfikatów branżowych z zakresu zarządzania projektami (PMP, PRINCE2, PMI-RMP, PSM, SAFe) i operacji IT (COBIT, ITIL, TOGAF), a także tworzenia strategii biznesowych (INSEAD).
Zbigniew Jagiełło
Członek Rady Nadzorczej, Polski Standard Płatności
Zbigniew Jagiełło (ur. w 1964 roku), jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz Executive MBA prowadzonego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, Uniwersytet Gdański i Rotterdam School of Management Erasmus University. Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego od października 2009 roku. Był odpowiedzialny m.in. za wzmocnienie pozycji PKO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przygotowanie strategii Banku na lata 2010-2012 i 2013-2015. W toku jego pracy PKO Bank Polski znacznie zwiększył efektywność i dostosował się do wymogów bardzo konkurencyjnego rynku finansowego dzięki uatrakcyjnieniu oferty produktowej i podniesieniu jakości obsługi klientów. Wcześniej przez blisko 9 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował także dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A. Jest aktywnie zaangażowany w rozwój i promocję wysokich standardów rynku finansowego w Polsce. Członek Rady Związku Banków Polskich oraz prestiżowej organizacji Institut International D’Etudes Bancaires zrzeszających międzynarodowe środowisko bankowe. Wcześniej pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz uhonorowany Medalem Solidarności Społecznej za propagowanie idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest także Wiceprzewodniczącym Rady Programowej Fundacji PKO Banku Polskiego, która powstała w 2010 roku z jego inicjatywy. Wybrany Prezesem Roku 2011 przez Gazetę Giełdy Parkiet. Laureat Wektora 2011 przyznanego przez Kapitułę Pracodawców RP oraz Złotego Bankiera w kategorii Osobowość Roku 2011. Uznany także za Menedżera Roku 2011 w konkursie Gazety Bankowej. W 2012 roku tytuł jednego z Top 20 Managerów na czas kryzysu przyznał mu Bloomberg Businessweek Polska. W 2013 został uhonorowany przez Miesięcznik Finansowy Bank nagrodą specjalną Innowator Sektora Bankowego 2012. Otrzymał również tytuły miesięcznika Brief – Człowiek Roku 2013 i Dziennika Gazety Prawnej – Wizjoner 2013 za wkład w rozwój sektora finansowego, konsekwencję w umacnianiu rynkowej pozycji lidera rynku i determinację w zmienianiu wizerunku PKO Banku Polskiego.
dr Krzysztof Korus
Radca Prawny, Partner DLK Legal, Członek Rady The European Payment Institutions Federation
Dr Krzysztof Korus jest radcą prawnym, doktorem nauk prawnych i ekonomistą. Ekspert w zakresie usług płatniczych, prawa nowych technologii oraz prawa bankowego. Od 2015 co roku rekomendowany przez Chambers Europe w kategorii Banking & Finance („strong experience in banking regulatory matters”, „deep knowledge and long experience”). Pionier doradztwa regulacyjnego dla sektora fintech w Polsce. Doradzał m.in. we wdrożeniach PSD2 i otwartej bankowości, w kilkudziesięciu postępowaniach przed organami nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce i w Europie, w transakcjach M&A na rynku fintech, a także w sporach sądowych i arbitrażowych między instytucjami finansowymi. Uczestniczył w pracach najważniejszych branżowych grup roboczych dla sektora technologii finansowych, m.in. API Evaluation Group przy Komisji Europejskiej, zespołu Polish API, Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) przy KNF, strumienia „Blockchain i kryptowaluty” przy Ministerstwie Cyfryzacji w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” oraz grupy roboczej przy RRRF ds. implementacji dyrektywy PSD. Współautor raportów „Study Impact of the PSD” oraz „Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law” dla Komisji Europejskiej oraz członek rady programowej miesięcznika „Monitor Prawa Bankowego”. Członek European Payments Consulting Association, współpracował również z Polsko-Niemieckim Centrum Prawa Bankowego oraz London Economics. Autor kilkudziesięciu publikacji oraz analiz prawnych i komentarzy oraz prelegent na licznych wydarzeniach branżowych w Polsce, Europie, Ameryce, Azji. Zaangażowany w prace legislacyjne na poziomie polskim oraz unijnym.
Katarzyna Niewińska
Dyrektorka FinTech Executive Program, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski
Michał Pieprzny
Partner, Consulting Market Leader, Deloitte
Michał posiada szerokie kompetencje w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii do wsparcia rozwoju przedsiębiorstw i transformacji procesów biznesowych w środowiskach B2B i B2C, kierując się paradygmatem klientocentryczności.
Od ponad 15 lat aktywnie wspiera firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, angażując się w obszary takie jak: strategiczne planowanie, stymulowanie wzrostu sprzedaży, rozwijanie ekosystemu partnerów, optymalizacja kosztów oraz zapewnienie długofalowej efektywności organizacyjnej. Swoje bogate kompetencje zawodowe zdobywał pracując w międzynarodowych korporacjach i wiodących firmach doradczych, m.in. McKinsey&Company, American Express, Deloitte czy SAS Institute.
W 2023 roku powrócił do Deloitte Central Europe jako Partner w dziale Consultingu, obejmując funkcję Consulting Market Leadera dla rynku polskiego.